Turistické trasy

V blízkosti chaty je křižovatka tří turistických cest. Zelená značka vede přes Větrov kde stojí Dalimilova rozhledna a Starý kopec přímo do Starého Města (7km). Žlutá značka sestupuje přes Velké Vrbno až k údolí medvědí rokle, kde se cesta křižuje s modrou značkou (ta vede z Adamovského údolí taktéž do Starého Města) a pokračuje do Branné, starobylého a historického města. Dodnes tu stojí starý hrad Kolštejn.

Nejvíce využívána je však trasa červené značky. Směrem na 20 km vzdálený Králický Sněžník vede přes Medvědí boudu pod Kunčickým hřbetem (1066 m) k Hraniční boudě a na Hraniční hoře (954m) se poprvé dotkne Česko-polské hranice, podél níž pak již vede po vrstevnici nejvyššího vrcholu stejnojmenné horské skupiny – Králického Sněžníku (1423m). Pod jeho vrcholem stála až do r. 1971 tzv. Lichtenštejnova chata a na vrcholu samém do r. 1973 kamenná rozhledna. Obě stavby musely být pro celkovou zchátralost nakonec strženy. Na vrcholu zůstal jen malý pomník slona, symbolizující hranici dotyku tří historických zemí – Čech, Moravy a Slezska. Pod vrcholem se nalézá pramen největší moravské řeky – Moravy.

Mnohem užívanější je však trasa z Paprsku na Ramzovou, přesněji, z Ramzové na Paprsek. Ramzová je totiž pro svou snadnou dostupnost autem, vlakem i autobusem nejčastějším výchozím bodem turistických cest jak do oblasti Jeseníků, tak Rychlebského pohoří. Cesta na 7 km vzdálený Paprsek vede nejdříve přes oblíbené lyžařské středisko Petříkov, kde se nachází několik lyžařských vleků, stanice horské služby a celá řada podnikových chat. Za Petříkovem se cesta poměrně prudce zvedá na Trnovou horu a kolem Císařské boudy míří přímo k chatě Paprsek.